Snímatelné náhrady

(2 hlasů, průměrně 5.00 z 5)
/media/k2/items/cache/d6e0c71ca3722c71ddd73a242718257f_XL.jpg" title="Klikněte pro náhled obrázku"> Snímatelné náhrady

Snímatelné zubní náhrady jsou destičky s umělými zuby, které se na noc vybírají z dutiny ústní. Mnoho lidí je nemá příliš v lásce. Polovina těch, kteří si takové zubní náhrady pořizují, zjistili, že bez nich se nají lépe.

Stomatologická praxe doktora ILKA

Trend nespokojenosti s částečnými zubními náhradami

Jedna studie ze Skandinávie poskytuje zajímavá čísla. Podle ní, po jednom roce pouze 8 z 10 lidí stále používá své zubní náhrady. Po čtyřech letech toto číslo dále klesá a stále je používá pouze 6 z 10 lidí.

Tento trend potvrzují i další výzkumy. Další studie odhalila, že po pěti letech bylo se svými částečnými zubními náhradami spokojeno pouze 6 z 10 lidí. Ještě překvapivější je, že po deseti letech tato spokojenost klesla na něco málo přes 3 z 10. Jiná studie zjistila, že velké množství částečných zubních náhrad nevydrží ani déle než 6 let.

Zajímavé je, že 3 z 5 lidí, které používají částečné snímatelné náhrady, uvádí že měli s tím problémy. Tyto problémy nebyly jen drobnými nepříjemnostmi. Šlo o zhoršení zdraví zbývajících vlastních zubů, větší tvorbu zubního kamene nebo plaku, zvýšené krvácení dásní, více kazů a dokonce i problémy, jako jsou potíže s mluvením nebo vychutnáváním jídla.

Problémy spojené s částečnými zubními náhradami

Další znepokojivý bod se týká zubů, které pomáhají držet tyto zubní náhrady na místě, tzv. pilířů. Statistika naznačuje, že značný počet uživatelů o tyto pilířové zuby časem přijde. Některá zjištění například ukazují, že 2 až 4 z každých 10 uživatelů by o tyto zuby přišli během 5 až 10 let.

Úbytek čelistní kosti a hledání alternativ

Tím však špatné zprávy nekončí. Používání těchto náhrad může také urychlit úbytek množství čelistní kosti. To je velký problém, protože pro zavedení implantátu je potřeba mít dostatečný objem kostní tkaně. Jinými slovy, čím déle člověk používá snímatelnou náhradu, tím víc roste šance, že snímatelná náhrada zůstane jeho jedinou protetickou možností. Na rozdíl od snímatelných náhrad, zubní implantáty pomáhají udržet objem kostní tkáně.